Úvod Separátor Pole Dance & Fitness Separátor História

História Pole Dance & Fitness obr

 

Trochu nadnesene možno povedať, že pole fitness nie je žiadna novinka. Vychádza z veľmi starých gymnastických športov. Je spojením šplhu na stožiar (predchodca šplhu na tyči a povraze), prvkov čínskeho cirkusu a indického fitness umenia „mallakhambha“.

obr

Počiatky pole dance sú popisované radom historiek z mnohých kútov sveta...

Dalo by sa povedať, že „pra - pole dance“ bol známy už medzi africkými domorodými kmeňmi. Zasnúbené ženy provokatívne tancovali okolo dreveného totemu (v tvare penisu), aby ukázali svojim nastávajúcim mužom, ako veľmi sa s nimi chcú milovať.

Ďalšia domnienka o začiatkoch pole dance je spojená s Maypole (májová ozdobná tyč), ktorá sa využívala v 12. storočí behom pohanských rituálov, kedy sa okolo nej tancovalo. Pikantnosťou tohto rituálu bol fakt, že jeho súčasťou boli i sexuálne orgie - milenci boli povzbudzovaní, aby praktizovali sex na verejnosti.

„Moderné dejiny“ pole dance popisujú situáciu v USA z doby veľkej hospodárskej krízy 20.rokov 20.storočia. V tejto dobe fungovali putovné veľtrhy - davy trhovníkov sa presúvali z mesta do mesta, stavajúc mnoho malých stanov (každý s vlastnou atrakciou). V niektorých zo stanov (vyhradených dospelým) boli javiská a sporo odeté mladé ženy provokatívne tancovali okolo centrálnej tyče uprostred stanu. Mnohé dievčatá ju využívali ako oporu pri tanci a neskôr ju začlenili do tanečných kreácií a vytvorili tak neobyčajnú a zábavnú show. Označovali sa ako „Hoochie Coochie“ tanečnice a ich popularita divoko rástla. I keď časom pominula potreba stavať tieto stánky, tyč (ako súčasť predstavenia) už z pódia nezmizla a s nástupom burlesque v 50. r. sa automaticky objavovala v týchto vystúpeniach.

Konečná podoba pole dance, ako ho poznáme dnes, pochádza z Kanady (80. roky minulého storočia), kedy sa tanečnice sústreďovali do strip barov a klubov. Postupom času sa dostali až do Anglicka a Austrálie.

Začiatkom 90. rokov začala Fawnia Mondey (kanadská „exotická“ tanečnica) verejne vyučovať tento tanec. Jej kurzy navštevovali obyčajné ženy, ktoré nemali nič spoločné s umeleckým svetom a už vôbec nie s nočnou zábavou v baroch. Fawnia ako prvá vo svete pole dance a pole fitness vytvorila aj DVD, ktoré zaujímavou formou oboznamuje širokú verejnosť s týmto neobvyklým koníčkom.

Fawniin nápad postupne začali nasledovať aj ďalšie tanečníčky ako Tammy Morris, Kelly Kayne alebo Katie Coates. Každá z nich sa snaží svojim vlastným štýlom presadiť myšlienku, že pole dance už nie je záležitosťou nočných klubov a barov. Trpezlivo bojujú za to, aby sa pole dance zaradil medzi ostatné typy športu a preslávil sa tým, čo je preň typické: schopnosťou rozvíjať svalstvo, flexibilitu a zároveň dodávať sebavedomie a vyzdvihovať ženskosť. A to všetko formou zábavy. :)

21. októbra 2013Publikované:

Informácie získané z vertigopolefitness.cz. Ďakujeme! :)

obr

Späť na Úvoddomov Späť na Najnovšie príspevky najnovsie